Пн, 07.07.2025, 06:28
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід

Київська міська клінічна лікарня №6

Головна » 2010 » Лютий » 15 » 4 лютого - Всесвітній день боротьби проти раку
4 лютого - Всесвітній день боротьби проти раку
16:10
Проблема раку - найважливіша проблема охорони здоров'я України, актуальність якої визначається стійким зростанням ураження населення, складністю своєчасної діагностики та лікування, значною вартістю, високим рівнем інвалідизації і летальності хворих. Рак, як причина смерті, посідає друге місце в структурі смертності населення України і разом з серцево-судинними захворюваннями визначає рівень здоров'я нації.

4 лютого світова спільнота відзначає день боротьби проти раку, в рамках якого в Національному інституті раку під керівництвом головного онколога МОЗ України Ігоря Щепотіна відбудеться круглий стіл на тему: "Подолаємо рак разом".

Важливість та гострота цієї проблеми в Україні усвідомлюється медичною спільнотою та пацієнтами. Адже ризик захворіти на рак в Україні має кожен третій чоловік та кожна п'ята жінка, до 30 % хворих - особи працездатного віку. На обліку онкологічних установ перебуває близько 1 мільйона хворих, щорічно реєструється понад 160 тисяч нових випадків раку (470 випадків щодня) і більше 85 тисяч осіб помирають від цього захворювання (250 смертей від раку щодня), серед захворілих - понад 1200 дітей та 40 тисяч мешканці села. За прогнозними оцінками до 2020 року рівень захворюваності на злоякісні новоутворення в країні досягне 180 тисяч нових випадків, тобто збільшиться на 15%.

На жаль, рівень онкологічної допомоги не відповідає реальним потребам населення України і сучасному рівню розвитку онкологічної науки. Так, загалом лише 65% первинних хворих в країні охоплені спеціальним лікуванням, 35% хворих помирають в перебігу 1 року, всього 40% хворих живуть 5 років після встановлення діагнозу. У той же час в США і в країнах Євросоюзу аналогічні показники в 2-2,5 рази кращі.

Однією з причин такої ситуації є низький рівень виявлення раку, недостатня забезпеченість онкологічних установ медичною апаратурою (до 80 % якої застаріло), а також дефіцит засобів спеціального (хіміотерапії) лікування. Це ускладнює впровадження сучасних технологій діагностики і лікування хворих, які є досить дорогими.

Виявлення раку на ранній стадії і його адекватне лікування забезпечує стійке одужання у хворих з I стадією 100 %, II - до 80 %, III - 25-30 %, IV - 5-8 %. Особливе значення в ранній діагностиці раку відіграють скринінгові програми, що дозволяють визначати пухлини в початкових стадіях зростання. Важливе значення має інформованість населення про виліковність раку, усвідомлення того, що рак - це не вирок. У разі вчасного звертання по медичну допомогу до онкологічної установи є можливість повноцінного і якісного життя хворих раком після проведення адекватного лікування і реабілітації.

Разом з тим, завдяки організаційним заходам, спрямованим на поліпшення профілактики, діагностики та лікування онкологічних хворих, за останнє десятиріччя вдалося досягти деяких успіхів в організації онкологічної допомоги населенню, найбільш значущими з яких є зменшення смертності на 15 %, летальності хворих до року на 5 %, занедбаності раку на 7 %, збільшено охоплення спеціальним лікуванням хворих на рак до 65,8 %, тобто на 9,3 %.

Натомість недостатнє бюджетне фінансування закупівлі лікарських засобів, витратних матеріалів та реагентів, не дозволяє повністю забезпечити онкологічних хворих медикаментами та витратними матеріалами відповідно до затверджених стандартів. Загальнодержавна програма боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року схвалена з зменшенням бюджету з 7431867,6 тис. грн. до 3756115,7 тис. грн.

Зокрема, зведена стовідсоткова потреба на рік у лікарських засобах становить 1981,8 млн.грн. (для лікування онкологічних хворих - 1511,5 млн.грн., для лікування онкогематологічних хворих - 470,3 млн.грн). Заявка регіонів у лікарських засобах і виробах медичного призначення, відповідно до доведеної суми бюджетних коштів та з урахуванням залишків у лікувальних закладах, на 2009 рік становить 178413,8 тис.грн. або 9 % від загальної потреби.

Стовідсоткова потреба регіонів в лікарських засобах та виробах медичного призначення для лікування онкологічно та онкогематологічно хворих дітей склала 82994,9 тис.грн.. Відповідно до доведеної квоти заявка регіонів склала 36757,8 тис.грн. або 44,3% від загальної потреби.

Головною установою МОЗ України, яка розробляє та запроваджує в практику охорони здоров'я сучасні методи діагностики і лікування раку є Національний інститут раку. На сьогодні, відповідно до затверджених МОЗ України національних стандартів діагностики та лікування онкологічних хворих, якщо пацієнта не можуть забезпечити якісною онкологічною допомогою на рівні регіонального онкологічного диспансеру його направляють на діагностику та лікування до Національного інституту раку для отримання високоспеціалізованої онкологічної допомоги.

Основними завданнями реформування онкологічної служби України є організація роботи щодо профілактики онкологічних захворювань, відновлення ефективної системи профілактичних оглядів та диспансеризації пацієнтів з передпухлинними захворюваннями, запровадження програм скринінгу молочної залози, шийки матки та передміхурової залози, спрямування коштів, які виділяються на боротьбу з раком на конкретного пацієнта, а не на фінансування онкологічних закладів. Для цього вкрай важливо:

- відновити систему профілактичних оглядів і диспансеризації осіб з передпухлинною патологією;

- розрахувати кількість онкологічних хворих за патологіями в кожному регіоні та відповідно до затверджених МОЗ стандартів діагоностики та лікування онкологічних хворих забезпечити 100 % виконання стандартів для кожного пацієнта, максимально забезпечивши хворих медикаментами та лікуванням за кошти державного бюджету;

- забезпечити міжвідомчу співпрацю у проведенні щорічного моніторингу рівня захворюваності населення на злоякісні новоутворення залежно від рівня забруднення навколишнього природного середовища канцерогенними речовинами, для більш ефективної розробки заходів запобігання та профілактики раку відповідно до потреб кожного регіону;

- запровадити ефективні скринінгові програми в роботі лікувально-профілактичних закладів з метою раннього виявлення передпухлинних захворювань і злоякісних новоутворень;

- забезпечити виконання затверджених національних стандартів діагностики та лікування онкологічних хворих;

- забезпечити ефективне використання бюджетних коштів, що виділяються на протиракову боротьбу через розподіл коштів на одного хворого, а не на кількість населення регіону, щоб вартість лікування одного онкологічного хворого не залежно від регіону була приблизно однаковою і максимально задовольняла потреби онкологічних хворих;

- затвердити наказом МОЗ Паспорт онкологічного закладу з Нормативним переліком основного обладнання для онкологічної служби;

- створити мобільні онкологічні бригади для виїзду в сільську місцевість для підвищення доступності онкологічної допомоги та профілактичних оглядів сільському населенню.

Для досягнення європейських показників по боротьбі з раком щороку перед онкологічною службою повстає все більше завдань. Оскільки боротьба з раком не є виключно технічного характеру і її не можна здійснювати зусиллями лише онкологів, необхідно залучити якомога більше громадян до цієї роботи через співпрацю зі ЗМІ, громадськими організаціями, навчальними закладами для пропаганди здорового способу життя, способів самообстеження, інформування населення про те, коли і куди звертатися за допомогою, в якому віці та які обстеження необхідно проходити, а також про позитивні результати лікування онкологічних захворювань.

Зазначені кроки в реформуванні онкологічної служби дозволять проводити збалансовану державну політику у сфері боротьби з онкологічними захворюваннями та поліпшити ситуацію із захворюваністю і смертністю від раку в Україні.

Довідково:
Нині на кожні 50 жителів України доводиться 1 онкологічний хворий. На обліку онкологічних установ перебуває близько 1 мільйона хворих, щорічно реєструється понад 160 тисяч нових випадків раку і більше 85 тисяч чоловік вмирають від цього захворювання (щодня реєструється 470 випадків захворювання і 250 смертей від раку). 

Провідні місця в структурі захворюваності чоловіків займають - рак легені, шкіри, шлунка, простати, товстої кишки; у жінок - рак молочної залози, шкіри, шлунка, товстої кишки, тіла матки. Реєструється невпинне зростання ураження чоловіків злоякісними новоутвореннями товстої кишки, сечостатевої системи, шкіри, головного мозку, жінок - молочної залози, репродуктивної системи, товстої кишки, підшлункової залози, щитовидної залози, шкіри. Основною причиною смерті чоловіків є рак легенів, шлунка, передміхурової залози, товстої кишки; жінок - рак молочної залози, шлунка, товстого кишковика, яєчників.

Прес-служба МОЗ України

Переглядів: 901 | Додав: Admin | Теги: рак, онкологія | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Вхід

Пошук

Календар

«  Лютий 2010  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Друзі сайту

Піттсбургський Університет США по розміщенню знань

Український медичний часопис

Наше опитування

Медицина на Украине должна быть:
Всього відповідей: 173

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0